Festo Compact Air Bellows EB-165-125, 2 convolution 125 mm
Nº de Estoque RS: 203-1535Marca: FestoPart Number: EB-165-125
brand-logo
Ver tudo em Foles de Ar Compactos
Documentos Técnicos
Especificações
Brand
Festo
Series
EB-165-125
Product Type
Compact Air Bellows
Nominal Diameter
180mm
Stroke Length
125mm
Connection Thread Standard
G
Number of Convolutions
2
Port Size
1/4 in G
Maximum Operating Pressure
8 bar
Port Gender
Female
Material
Galvanised Steel, Natural Rubber (Bellows), Butadiene Rubber
Minimum Installation Height
200mm
Maximum Installation Height
200mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
ISO 8573-1:2010, RoHS
Weight
1500g
País de Origem
Hungary
Informações de estoque temporariamente indisponíveis.
Documentos Técnicos
Especificações
Brand
Festo
Series
EB-165-125
Product Type
Compact Air Bellows
Nominal Diameter
180mm
Stroke Length
125mm
Connection Thread Standard
G
Number of Convolutions
2
Port Size
1/4 in G
Maximum Operating Pressure
8 bar
Port Gender
Female
Material
Minimum Installation Height
200mm
Maximum Installation Height
200mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
70°C