Microchip PIC18F66K80-I/PT, 8 bit PIC, PIC18F66K80 Microcontroller, 64 MHz, 64kB FLASH, 64-Pin TQFP
brand-logo
Ver tudo em Microcontrollers
Documentos Técnicos
Especificações
Product Type
Microcontroller
Series
PIC18F66K80
Package Type
TQFP
Mount Type
Surface
Pin Count
64
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
64kB
Maximum Clock Frequency
64MHz
RAM Size
1kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
1W
Number of Programmable I/Os
54
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
2
Maximum Expanded Memory Size
8bit
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1mm
Length
10mm
Standards/Approvals
No
Minimum Supply Voltage
1.8V
ADCs
11 x 12 Bit
Program Memory Type
FLASH
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
No
Detalhes do produto
PIC18F2xK80/4xK80/6xK80 8-Bit Flash Microcontrollers
Click here to find out more
Ver tudo em Microcontrollers
Informações de estoque temporariamente indisponíveis.
Selecione o tipo de embalagem
Selecione o tipo de embalagem
QuantidadePreço unitário
Product Type
Microcontroller
Series
PIC18F66K80
Package Type
TQFP
Mount Type
Surface
Pin Count
64
Device Core
PIC
Data Bus Width
Program Memory Size
64kB
Maximum Clock Frequency
64MHz
RAM Size
1kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
1W
Number of Programmable I/Os
54
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
2
Maximum Expanded Memory Size
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1mm
Length
10mm
Standards/Approvals
Minimum Supply Voltage
1.8V