PNE20040CPE
Rectifier Type
Hyperfast Switching
Pin Count
3
Peak Reverse Current Ir
1μA
Maximum Forward Voltage Vf
980mV
Minimum Operating Temperature
-55°C
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current Ifsm
100A
Peak Reverse Recovery Time trr
25ns
Maximum Operating Temperature
175°C
Height
0.95mm
Standards/Approvals
RoHS
Automotive Standard
AEC-Q101
Brand
NexperiaProduct Type
Dual common cathode hyperfast recovery rectifier
Mount Type
Surface
Package Type
CFP15B
Maximum Continuous Forward Current If
2A
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
200V
Diode Configuration
Dual Common Cathode
Series
PNE20040CPE
Rectifier Type
Hyperfast Switching
Pin Count
3
Peak Reverse Current Ir
1μA
Maximum Forward Voltage Vf
980mV
Minimum Operating Temperature
-55°C
100A
Peak Reverse Recovery Time trr
25ns
Maximum Operating Temperature
175°C
Height
0.95mm