RS PRO RSDS1000 Series, 100 MHz Portable Oscilloscope, 2 Channels
Nº de Estoque RS: 123-6437Marca: RS PRODistrelec Article No.: 30390769
brand-logo
Ver tudo em Oscilloscopes
Documentos Técnicos
Especificações
Brand
RS Pro
Product Type
Oscilloscope
Bandwidth
100MHz
Number of Channels
2
Oscilloscope Type
Portable
Oscilloscope Form
Digital Storage
Memory Depth
2Mpts
Interface Type
RS232, USB
Screen Size
7 in
Series
RSDS1000
Height
157mm
Depth
323.1mm
Standards/Approvals
No
Width
135.6mm
Minimum Time Base
2.5ns/div
Maximum Vertical Sensitivity
10V/div
Rise Time
3.5ns
Maximum Time Base
50s/div
Minimum Vertical Sensitivity
2mV/div
Plug Type
USB
Vertical Resolution
8 bit
Display Type
TFT LCD
Safety Category Level
CAT I, CAT II
Power Source
Mains
País de Origem
China
Detalhes do produto
RS PRO RSDS1000CML+/DL+ Series Digital Storage Oscilloscopes (DSO)
RS PRO RSDS1000CML+/DL+ Series is a dual-channel universal digital oscilloscope available in 50 MHz, 70 MHz, 100 MHz and 150 MHz bandwidth models.
Options available:
All models have a 7 inch (177.8 mm) TFT LCD (800 x 480) screen which provides the space for better seeing and analysing waveform details. The RSDS1000CML+ models include a 2 Mpts memory depth which helps to ensure accurate waveform resolution and to capture longer signal lengths.
Supplied with
RS Pro
Ver tudo em Oscilloscopes
Informações de estoque temporariamente indisponíveis.
Calibration type
Calibration type
Documentos Técnicos
Especificações
Brand
Product Type
Oscilloscope
Bandwidth
100MHz
Number of Channels
2
Oscilloscope Type
Portable
Oscilloscope Form
Digital Storage
Memory Depth
2Mpts
Interface Type
RS232, USB
Screen Size
7 in
Series
RSDS1000
Height
157mm
Depth
323.1mm
Standards/Approvals
No
Width
135.6mm
Minimum Time Base
2.5ns/div
Maximum Vertical Sensitivity
10V/div
Rise Time
3.5ns
Maximum Time Base
50s/div
Minimum Vertical Sensitivity
2mV/div
Plug Type
USB
Vertical Resolution
8 bit
Display Type
TFT LCD
Safety Category Level
CAT I, CAT II
Power Source
Mains
País de Origem
China
Detalhes do produto
Options available: