STMicroelectronics STripFET II Type N-Channel MOSFET, 80 A, 55 V Enhancement, 3-Pin TO-263 STB80NF55L-06T4
Nº de Estoque RS: 687-5083Marca: STMicroelectronicsPart Number: STB80NF55L-06T4
brand-logo
Ver tudo em MOSFETs
Documentos Técnicos
Especificações
Channel Type
Type N
Product Type
MOSFET
Maximum Continuous Drain Current Id
80A
Maximum Drain Source Voltage Vds
55V
Series
STripFET II
Package Type
TO-263
Mount Type
Surface
Pin Count
3
Maximum Drain Source Resistance Rds
7mΩ
Channel Mode
Enhancement
Forward Voltage Vf
1.3V
Maximum Power Dissipation Pd
300W
Minimum Operating Temperature
-55°C
Typical Gate Charge Qg @ Vgs
100nC
Maximum Operating Temperature
175°C
Standards/Approvals
No
Height
4.6mm
Length
10.4mm
Automotive Standard
No
Detalhes do produto
N-Channel STripFET™ II, STMicroelectronics
MOSFET Transistors, STMicroelectronics
Click here to find out more
Ver tudo em MOSFETs
Informações de estoque temporariamente indisponíveis.
Selecione o tipo de embalagem
Selecione o tipo de embalagem
Especificações
Channel Type
Type N
Product Type
MOSFET
80A
55V
Series
STripFET II
Package Type
TO-263
Mount Type
Surface
Pin Count
3
7mΩ
Channel Mode
Enhancement
Forward Voltage Vf
1.3V
Maximum Power Dissipation Pd
300W
Minimum Operating Temperature
-55°C
Typical Gate Charge Qg @ Vgs
100nC
Maximum Operating Temperature
175°C
Standards/Approvals
Height
4.6mm
Length
10.4mm