Texas Instruments TPS40055PWP DC-DC, Buck Controller 5-Channel 16-Pin, HTSSOP
Nº de Estoque RS: 661-8486Marca: Texas InstrumentsPart Number: TPS40055PWP
brand-logo
Ver tudo em Voltage Controllers
Documentos Técnicos
Especificações
Product Type
Buck Controller
Sub Type
Buck Controller
Current Conversion Type
DC-DC
Switching Frequency
1MHz
Mount Type
Surface
Package Type
HTSSOP
Pin Count
16
Output Current
200μA
Maximum Duty Cycle
94%
Length
6.6mm
Height
1.2mm
Standards/Approvals
RoHS, REACH
Series
TPS4005
Maximum Operating Temperature
85°C
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Input Voltage
40V
Automotive Standard
No
Minimum Input Voltage
8V
Detalhes do produto
DC/DC Step-Down (Buck) Controllers (External Switch), Texas Instruments
DC/DC Controllers (External Switch), Texas Instruments
Click here to find out more
Informações de estoque temporariamente indisponíveis.
Selecione o tipo de embalagem
Selecione o tipo de embalagem
QuantidadePreço unitário
Product Type
Sub Type
Current Conversion Type
DC-DC
Switching Frequency
1MHz
Mount Type
Surface
Package Type
HTSSOP
Pin Count
16
Output Current
200μA
Maximum Duty Cycle
94%
Length
6.6mm
Height
1.2mm
Standards/Approvals
RoHS, REACH
Series
TPS4005
Maximum Operating Temperature
85°C
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Input Voltage
40V
Automotive Standard
No
Minimum Input Voltage
8V