STMicroelectronics STripFET Type N-Channel MOSFET, 40 A, 100 V Enhancement, 3-Pin TO-220 STP40NF10L
Nº de Estoque RS: 486-2290Marca: STMicroelectronicsPart Number: STP40NF10L
brand-logo
Ver tudo em MOSFETs
Documentos Técnicos
Especificações
Product Type
MOSFET
Channel Type
Type N
Maximum Continuous Drain Current Id
40A
Maximum Drain Source Voltage Vds
100V
Package Type
TO-220
Series
STripFET
Mount Type
Through Hole
Pin Count
3
Maximum Drain Source Resistance Rds
33mΩ
Channel Mode
Enhancement
Typical Gate Charge Qg @ Vgs
46nC
Maximum Power Dissipation Pd
150W
Minimum Operating Temperature
-65°C
Forward Voltage Vf
1.3V
Maximum Operating Temperature
175°C
Length
10.4mm
Height
9.15mm
Standards/Approvals
No
Automotive Standard
No
Detalhes do produto
N-Channel STripFET™, STMicroelectronics
MOSFET Transistors, STMicroelectronics
Click here to find out more
Você pode estar interessado em
Transistor,MOSFET,STP22NE10L
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (Sem VAT)
Ver tudo em MOSFETs
Informações de estoque temporariamente indisponíveis.
Selecione o tipo de embalagem
Selecione o tipo de embalagem
QuantidadePreço unitárioPer Pacote
Click here to find out more
Você pode estar interessado em
Transistor,MOSFET,STP22NE10L
Documentos Técnicos
Especificações
Product Type
MOSFET
Channel Type
Type N
40A
100V
Package Type
TO-220
Series
STripFET
Mount Type
Through Hole
Pin Count
3
33mΩ
Channel Mode
Enhancement
Typical Gate Charge Qg @ Vgs
46nC
Maximum Power Dissipation Pd
150W
Minimum Operating Temperature
-65°C
Forward Voltage Vf
1.3V
Maximum Operating Temperature
175°C
Length
10.4mm
Height
9.15mm