STMicroelectronics DeepGate, STripFET Type N-Channel MOSFET, 5 A, 60 V Enhancement, 8-Pin SOIC STS5NF60L
Nº de Estoque RS: 795-8868PMarca: STMicroelectronicsPart Number: STS5NF60L
brand-logo
Ver tudo em MOSFETs
Documentos Técnicos
Especificações
Product Type
MOSFET
Channel Type
Type N
Maximum Continuous Drain Current Id
5A
Maximum Drain Source Voltage Vds
60V
Package Type
SOIC
Series
DeepGate, STripFET
Mount Type
Surface
Pin Count
8
Maximum Drain Source Resistance Rds
55mΩ
Channel Mode
Enhancement
Maximum Power Dissipation Pd
2.5W
Minimum Operating Temperature
-55°C
Typical Gate Charge Qg @ Vgs
17nC
Forward Voltage Vf
1.2V
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
1.65mm
Length
5mm
Standards/Approvals
No
Automotive Standard
No
Detalhes do produto
N-Channel STripFET™ DeepGate™, STMicroelectronics
MOSFET Transistors, STMicroelectronics
Click here to find out more
Ver tudo em MOSFETs
Informações de estoque temporariamente indisponíveis.
P.O.A.
Each (Supplied on a Reel) (Sem VAT)
Selecione o tipo de embalagem
P.O.A.
Selecione o tipo de embalagem
Product Type
MOSFET
Channel Type
Type N
5A
60V
Package Type
SOIC
Series
DeepGate, STripFET
Mount Type
Surface
Pin Count
8
55mΩ
Channel Mode
Enhancement
Maximum Power Dissipation Pd
2.5W
Minimum Operating Temperature
-55°C
Typical Gate Charge Qg @ Vgs
17nC
Forward Voltage Vf
1.2V
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
1.65mm
Length
5mm